Odbieranie logów dostępu od serwera Apache

Opublikowano: 30-04-2016W jaki sposób odbierać logi dostępu od serwera Apache? Monitorować plik, czy nie zaszły w nim zmiany? Można prościej, Apache umożliwia przesyłanie logów za pomocą potoków.

W Apache dostępna jest opcja "Piped Logs", która umożliwia przesyłanie logów do innego programu za pomocą potoków. Program docelowy jest uruchamiany, a na jego standardowe wejście zapisywane są logi. Rozwiązanie niezwykle proste, a przydatne.

Wykorzystanie potoków można skonfigurować za pomocą dyrektywy CustomLog. Zamiast podawać w niej ścieżkę do pliku, w którym mają zostać zapisane log, podajemy ścieżkę do programu poprzedzoną znakiem "|" lub "|$".

Przykład:

CustomLog "|$/bin/patlms-apache-helper --socket /var/run/patlms-apache.sock --logfile /var/log/patlms/apache-helper.log " apache_module

Sam znak "|" powoduje uruchomienie podanej aplikacji przez Apache, natomiast "|$" powoduje uruchomienie aplikacji poprzez shella uruchomionego przez Apache.

Prosto z dokumentacji przykład zastosowania: One important use of piped logs is to allow log rotation without having to restart the server

Dobre linki

  1. Apache - Log Files


Pytanie lub komentarz? Zostaw wiadomość!

Powiedz proszę, czy podobał Ci się ten wpis. Chętnie podyskutuję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Comments powered by Disqus