Opublikowano: 02-09-2017W najnowszym numerze „Programisty” (7/2017) ukazał się mój artykuł - „Aplikacje z Kivy” - będący wprowadzeniem do frameworka Kivy.

Z każdym dniem programowanie staje się dostępne dla coraz to szerszego grona. Już teraz, aby uzyskać w pełni funkcjonalny produkt, wystarczy odpowiednio dobrać i zastosować istniejące elementy. Dobrym przykładem jest Python – język, w którym można szybko napisać aplikację, wykorzystując gotowe pakiety, takie jak Kivy.

Do artykułu dołączony jest kod źródłowy gry Snake napisanej na urządzenia z systemem Android.

Inne, ciekawe artykuły:

 • Przegląd kompilatorów i narzędzi online

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś być w potrzebie podzielenia się problemem programistycznym? A może potrzebowałaś na szybko dokonać jakichś zmian, ale na Twoim komputerze nie było akurat zainstalowanych odpowiednich narzędzi? W tym artykule przedstawione zostaną najpopularniejsze i, w mniemaniu autora, najciekawsze serwisy przeglądarkowe, których celem jest ułatwienie życia programistom. Istotne będzie przede wszystkim ułatwienie dzielenia się wiedzą, jak i dostęp do prostej w użyciu i bezpiecznej piaskownicy dla danej technologii.

 • Arduino i sensory

  Jedną z podstawowych zalet platform zgodnych z Arduino jest możliwość podłączania do nich różnych czujników. Czyni to tę platformę idealną bazą do budowania różnych urządzeń i robotów. W niniejszym artykule postaram się opowiedzieć o tym, jak podłączyć do Arduino czujniki oraz jak nawiązać z nimi komunikację, by móc odczytywać z nich wyniki pomiarów.

 • Armada wpływa do nowego portu. Rodzina A38x we FreeBSD

  Jednym z ostatnich produktów typu System-on-a-Chip firmy Marvell opartych o architekturę ARMv7 była rodzina Armada 38x. Szybkie interfejsy, dobra wydajność przy niskim poborze energii oraz dostępność oprogramowania złożyły się na komercyjny sukces układu. Wokół niego zbudowano środowisko, w skład którego wchodzą tanie płyty developerskie (np. Armada-388-Clearfog firmy SolidRun), a także oficjalny Linux, U-Boot i dodatkowy otwarty software od producenta. Nową, silną pozycją na liście jest pełny port systemu operacyjnego FreeBSD na tę platformę. Przyjrzyjmy się procesowi jego powstawania i ciekawszym rozwiązaniom zastosowanym podczas prac.

 • BetterZip – czyli od XSS-a do wykonywania dowolnego kodu

  XSS (Cross-Site Scripting) to jedne z najbardziej popularnych podatności świata aplikacji webowych. Na liście OWASP TOP10 niezmiennie od wielu lat zajmują pierwsze miejsce pod względem powszechności. Do tej pory XSS-y były zwykle utożsamiane wyłącznie ze światem przeglądarek, jednak ze względu na fakt, że HTML i JavaScript ostatnio coraz mocniej przenikają do świata aplikacji desktopowych (np. framework Electron) i mobilnych (Cordova), skutki XSS-ów mogą być poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W tym artykule zobaczymy na przy-kładzie aplikacji na systemy macOS - BetterZip – jak XSS może posłużyć do wykonania dowolnego kodu na komputerze.

Pełny opis numeru, wraz ze spisem treści, dostępny jest na stronie wydawcy.Comments powered by Disqus