Przygotowanie środowiska Python

Opublikowano: 24-07-2020Nikt nikomu nie narzuca określonego środowiska parcy z Pythonem, wybór jest Twój. Opiszę krótko wybrane narzędzia, które mogą Ci się przydać.

Vim/Emacs

Tak, odwieczną wojnę edytorów czas zacząć, walka pomiędzy użytkownikami Vi (Vim/Neovim) a Emacs musi trwać ;) Nie zmienia to jednak faktu, że te dwa edytory są niesamowicie popularne wsród programistów Unix/Linux, przedarło się to nawet do popkultury.

Edytory te powstały w latach siedemdziesątych (oba w roku 1976), gdy interfejs graficzny i mysz nie były codziennością, jak jest to teraz. Ich obsługa sprowadza się do wprowadzania poleceń za pomocą klawiatury, sprawia to, że oba edytory wymagają na początku większego wkładu w naukę ich obsługi. Te potężne narzędzia, pozwalają na pracę z wieloma różnymi językami programowania, nie tylko Pythonem.

Vi jest domyślnie obecny na większości systemów Uniksopodobnych (pewnie Twój domowy router też go ma), dlatego każdy powinien przynajmniej wiedzieć jak:

 1. otworzyć plik,
 2. dopisać coś,
 3. zapisać zmiany,
 4. zamknąć edytor.

Na początek polecam otworzyć i zamknąć Vim'a.

/images/exit-vim-random-string.jpg

Początkującym polecam dobry tutorial i którąś z dystrybucji Emacsa (np. Spacemacs) lub Vima (tutaj artykuł wprowadzający do Vima i jednej z jego dystrybucji), by ze wstępną konfiguracją było łatwiej.

PyCharm

To chyba najpopularniejsze środowisko programistyczne (IDE) wśród programistów Pythona. PyCharm bardzo często zrobi większość rzeczy za Ciebie, czasami nawet aż za dużo. Pełną listę możliwości znajdziesz na stronie producenta. W przeciwieństwie do Vima/Emacsa nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu na naukę środowiska programistycznego, możesz po prostu zacząć programować.

/images/pycharm.jpg

PyCharm jest dostępny w wersji Community za darmo, natomiast za wersję Professional trzeba już zapłacić. Jeżeli studiujesz to możesz sięgnąć po darmową licencję edukacyjną i używać PyCharma Professional, pamiętaj jednak, że:

 1. licencja zezwala na użycie niekomercyjne w celach edukacyjnych,
 2. licencję możesz odnawiać tak długo, dopóki studiujesz,
 3. nie możesz rozwijać produktów organizacji,
 4. nie możesz udostępniać swojej licencji.

Firma JetBrains dostarcza równie popularne środowiska programistyczne dla innych języków, warto spojrzeć.

Maszyna wirtualna

Dla ułatwienia możesz skorzystać z przygotowanej przeze mnie maszyny wirtualnej dla VirtualBoxa z zainstalowanym systemem Linux i Pythonem. Otrzymujesz środowisko na którym możesz eksperymentować, a jeśli coś nie wyjdzie, to je po prostu usuniesz i zaimportujesz na nowo. Pozostaje Ci jedynie zainstalować swoje ulubione IDE i zacząć programować.

Link do maszyny wirtualnej: https://chyla.org/s/vm

Sumy kontrolne, którymi zweryfikujesz pobrany plik:

sha256sum b24e9502a348416675e68f172db8441d5c95e209d97dd49e395747afe5e04257
md5sum   bdd1f0c970fb4086c5b7bb9859df4833

Pamiętaj, by po uruchomieniu, dokonać aktualizacji.

Krótkie wideo

Na sam koniec nagranie omawiające początki z Pythonem i PyCharmem. Zobaczysz w nim jak uruchamiać skrypty napisane w Pythonie i napiszesz pierwszy skrypt z użyciem PyCharm'a, wszystko to oczywiście na systemie Linux.Pytanie lub komentarz? Zostaw wiadomość!

Powiedz proszę, czy podobał Ci się ten wpis. Chętnie podyskutuję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Comments powered by Disqus