Stack Exchange dla programisty

Opublikowano: 19-09-2017Stack Exchange to sieć forów dotyczących różnych aspektów życia - sportu, diety, językoznawstwa, literatury, czy szeroko pojętego programowania. Jak programista może wykorzystać te miejsca do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności?

W skład Stack Exchange wchodzą między innymi Software Engineering, Stack Overflow, czy Code Review. Fora te mogą stać się bardzo dobrymi narzędziami wspomagającymi naukę nowych zagadnień - języka programowania, biblioteki, wzorców projektowych, dobrych praktyk.

Po pierwsze: pytaj. Jednak rób to ostrożnie - nie będę mówił o tradycyjnym szukaniu rozwiązania w Google, gdyż jest to oczywiste, ale o pewnego rodzaju umowie. Każde z forów ma własne zasady zadawania pytań (np. na Stack Overflow nie zapytasz o polecenie książki, natomiast Code Review wymaga podania kodu źródłowego w treści pytania). Pytanie, które nie będzie odpowiadało pewnym wyznaczonym standardom społeczności, zostanie bardzo szybko uznane za niepoprawne i zapewne nie uzyska odpowiedzi. Wspomniane zasady znajdziesz w dziale pomocy (link u dołu każdego forum) - sekcja Asking.

Dobrze zadane pytanie jest kluczem do uzyskania szybkiej odpowiedzi. Szybkiej... ale czy poprawnej? Pamiętaj, by uzyskane informacje weryfikować i rozumieć - nie ma nic gorszego, niż ślepe przepisywanie kodu źródłowego, czy poleceń konsoli, gdy nie wiemy co robią, a robić mogą wiele.

Skoro już jesteśmy przy szybkości... Społeczność Stack Exchange odpowiada bardzo szybko i z mojego doświadczenia wynika, że czasami się myli. Zdarzyło mi się już, że pytanie otrzymało punkty ujemne i zostało oznaczone jako duplikat, gdy w rzeczywistości nim nie było. Co w takim przypadku możemy zrobić? Powinniśmy zmienić pytanie, dostosować je do uwag zgłoszonych przez osoby komentujące (np. moderatorów), chociaż pewnie nie zawsze jest to możliwe.

Po drugie: komentuj. Bardzo często w komentarzach wywiązują się ciekawe dyskusje. Nawet jeśli to my nie mamy racji, to ktoś nas poprawi - nie bójmy się tego, zweryfikujmy argumenty drugiej osoby i dyskutujmy lub przyznajmy rację.

Po trzecie: monitoruj. Każde z forów w sekcji Top Questions ma zakładki week oraz month, pojawiają się w nich pytania, które są aktualnie na topie. Od czasu do czasu warto do nich zajrzeć, bardzo prawdopodobne, że znajdziemy coś, co nas zainteresuje. Polecam również obserwować użytkowników z dużą ilością punktów reputacji - dział Users. Użytkownicy ci nabrali doświadczenia w zadawaniu pytań i mają większą wiedzę od nas, jest spora szansa, że przeglądając ich pytania sami wiele się dowiemy.

Poniżej zostawiam Ci listę kilku forów, które warto odwiedzić. Pamiętaj jednak, że Stack Exchange nie ogranicza się tylko do nich ;).

Z chęcią dowiem się, jak Ty wykorzystujesz Stack Exchange? Zostaw info w komentarzu pod postem!

Software Engineering

Forum dotyczące ogólnych zagadnień związanych z inżynierią oprogramowania - np. metody i praktyki wytwarzania oprogramowania, architektura i wzorce projektowe, jakość i testowanie oprogramowania.

Stack Overflow

Forum dotyczące programowania - np. algorytmów, narzędzi programistycznych, praktycznych problemów podczas programowania.

Code Review

Forum dedykowane code review.Pytanie lub komentarz? Zostaw wiadomość!

Powiedz proszę, czy podobał Ci się ten wpis. Chętnie podyskutuję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Comments powered by Disqus