Opublikowano: 21-03-2017Oprócz znajomości języków programowania wyższego poziomu (np. C, C++) warto zapoznać się z podstawami Asemblera, by lepiej zrozumieć działanie naszych programów.

Podstawowa znajomość asemblera przyda się podczas analizy zachowania programu, który z niewiadomych przyczyn nie działa poprawnie. Subtelne błędy mogą być spowodowane na przykład: niepoprawnie użytą konstrukcją języka, czy błędem w kompilatorze — choć to drugie rzadko się zdarza.

Ta seria postów o Asemblerze nie będzie kompletnym poradnikiem. Należy je traktować jako przegląd podstawowych zagadnień.

Generowanie kodu Asemblera

Według mnie bardzo dobrą metodą nauki jest analiza kodu wygenerowanego przez kompilator w procesie translacji kodu źródłowego napisanego w języku C do Asemblera. Można w tym celu skorzystać z kompilatora (np. GCC) zainstalowanego na własnym systemie.

GCC, do którego będę się odnosił, umożliwia wygenerowanie kodu Asemblera powyższego przykładu za pomocą polecenia:

gcc -O0 -S example_square.c

Po jego wykonaniu otrzymamy plik example_square.s o następującej zawartości:

Oprócz właściwego kodu Asemblera, w powyższym pliku wynikowym znajdują się wskazówki dla kompilatora (wyrażenia zaczynające się od znaku kropki), ale nie czas na to.

Składnia AT&T oraz Intel

GCC wspiera generowanie kodu Asemblera w składni AT&T oraz Intela. Wybór składni, w której kod chcemy otrzymać zależy tylko od naszych preferencji.

Składnia AT&T jest szeroko stosowana w środowisku związanym z systemami Uniksowymi, natomiast składnia Intela rozpowszechniona jest głównie w środowisku związanym z systemami firmy Microsoft.

Nie będę opisywał różnic między nimi, gdyż bardzo dobrze zostało to zrobione na tej stronie w rozdziale "Asembler AT&T kontra składnia Intela". Osobiście preferuję składnię AT&T, dlatego w kolejnych postach będę właśnie ją stosował.

Kod zapisany z użyciem składni Intela również można wygenerować za pomocą GCC. Polecenie, które należy wykonać to:

gcc -O0 -S -masm=intel example_square.c

Poniżej znajduje się przykład kodu źródłowego zapisanego z użyciem składni AT&T (można ją rozpoznać po znakach %) oraz Intela.

Usługa internetowa

Czasami wygodnie jest skorzystać z usługi dostępnej w Internecie i "wyklikać" odpowiednie opcje, niż wpisywać polecenia w konsoli. Idelnym rozwiązaniem jest Compiler Explorer ‐ C++, który kompiluje kod języka C++ i wyświetla jego odpowiednik w Asemblerze. Powyższe dwa przykłady zostały utworzone właśnie z jego pomocą.

/images/compiler_explorer_cpp.png

Co dalej?

W kolejnym wpisie dokonam analizy przedstawionego przykładu i omówię zasadę działania stosu.

Do zobaczenia!Comments powered by Disqus