Wprowadzenie do języka Python - Pierwszy program¶
Python¶
Język powstał na początku lat dziewięćdziesiątych, jego twórcą jest Guido van Rossum (do roku 2018 dożywotni dyktator 1 2 3).
Python to wysokopoziomowy język, w którym programista może szybko napisać własną aplikację. Krótki czas potrzebny do wytworzenia oprogramowania czyni z niego idealne narzędzie do prototypowania. Na uwagę zasługuje również fakt, że został zaprojektowany jako język interpretowalny, a pisanie w nim skryptów jest względnie łatwe.
Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Ową tezę potwierdzają rankingi popularności, w których Python znajduje się na wysokiej pozycji.
Wybrane zastosowania Pythona¶
Web:
Testowanie:
Data science:
Skryptowanie:
Język a interpreter¶
język programowania, inform. narzędzie do formułowania programów dla komputerów; jest językiem formalnym, którego składnia określa zasady zapisu programów (w sposób jednoznaczny i łatwy do analizy), a semantyka przypisuje programom ich interpretację (określa efekty działania programu zapisanego w języku programowania). 4
interpreter [ang.], interpretator, inform. program wykonujący program zapisany w pewnym języku programowania w ten sposób, że tekst programu jest czytany i natychmiast wykonywany (odwrotnie niż w przypadku kompilatora, tłumaczącego tekst programu na postać, którą można potem wielokrotnie wykonywać); 5
Python 2 a Python 3¶
Aktualnie dostępna jest wersja 3 języka, Python 2 nie jest już rozwijany.
Początkowo koniec wsparcia (dostarczanie poprawek błędów związanych z bezpieczeństwem 6) wyznaczono na 2015 rok, jednak pod naciskiem społeczności okres ten wydłużono o 5 lat, aż do 1 stycznia 2020 roku.
Wymagane oprogramowanie¶
Do rozpoczęcia pracy z językiem Python wymagane są dwa elementy:
zainstalowany interpreter języka Python - skupiamy się na języku Python 3, dlatego wymagany jest interpreter właśnie tej wersji (zalecany interpreter to CPython w wersji co najmniej 3.7);
edytor tekstu lub zintegrowane środowisko programistyczne - zalecanym środowiskiem jest PyCharm w wersji Community z co najmniej 2018 roku.
Możliwe jest również korzystanie z interpretera oraz środowiska programistycznego dostępnego online https://repl.it/ (niektórych zadań nie da się zrealizować przy pomocy tego narzędzia).
Hello World!¶
imie = input("Podaj swoje imię: ")
print("Cześć", imie)
brak funkcji głównej (np. main)
funkcje wbudowane 7
brak określenia typu zmiennej (nazwy)
brak średnika na końcu linii
Uwaga! Funkcja input() zawsze zwraca wartości typu napisowego (string).